Scottish Fold Kediler

Scottish Fold, bir kedi ırkıdır. Genellikle gri tonlarında olan Scottish Fold, 1961 yılında İskoçya’da bir çiftçi tarafından fark edilmiştir. Kulak kıkırdağındaki bir mutasyon sebebiyle öne ve aşağı katlanmış kulakları ile ünlüdür.

Scottish Fold kedisi oldukça populer bir ırktır. Bu ırk, geçen yüzyılda İskoçya Perthshire’da Coupar Angus civarında bir çiftlikte, genetik bozukluğu olan bir kedinin doğal yollarla dünyaya gelmesiyle ortaya çıkmıştır. Bu kedinin kulak kıkırdağı kulaklarını taşıyacak kadar sert değildi ve bu sebeple kulakları öne doğru katlanmaktaydı.

Kedinin adı Susie idi ve bu genetik bozukluk sebebiyle çok şirin görünüyordu. Hatta o kadar sevimliydi ki, Birleşik Krallığa ait özel bir kedi ırkı olarak devamı için, bu kediyi British Shorthair kedileri ve yerel kedilerle çiftleştirerek, genetik mutasyonu korumak istediler. Scottish Fold kedisi, işte böyle doğdu.

Peki, insanlar niçin bu sarkık, kıvrık kulaklı kedileri seviyorlardı? Uzmanlar bunu, hayvan davranışları (Etoloji) alanında Nobel ödülü almış olan Konrad Lorenz’in kendi adıyla anılan Lorenz Güzellik Teorisi’ne bağlamaktadırlar.

Buna göre çoğu insan, özellikle de çocuklar, insanınkine benzer yuvarlak hatları olan bir yüzü huzur verici bulmaktadırlar. Tam tersi, kurdunki gibi uzun bir burun ve dik kulaklar ürkütücü bulunur. Bu sebeple insanlar, yuvarlak baykuş yüzünü sevimli bulurlar. Japonya Tokyo’da baykuş kafelerinin bulunması ve pek çok insanın baykuş biblosu koleksiyonu yapması bu yüzdendir.

Scottish Fold kedisi de tıpkı baykuş gibi yuvarlak yüzlüdür ve bu özelliği insanlara çekici ve sevimli gelmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir